SAMVOS, EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ FATMA ÇAVUŞ’U ANARAK KUTLADI

Samvos Vosvos Kulübü, Emekçi Kadınlar Günü’nde Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarından  Fatma Çavuş anıtındaydı.
Anma, Samsun 19 MAYIS İlçesi sınırları içerisinde, Nebian yolu üzerinde bulunan Dağköy, köy mezarlığı girişinde, 2015 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Fatma Çavuş Anıtı önünde yapıldı.

Saat 11’00’de başlayan Anma ve kutlamaya, Samvos yanında Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs ilçesi Belediye Başkanı, 19 Mayıs Kaymakamı, 19 Mayıs Jandarma Komutanı, ÖMÜ Öğretim üyeleri, Organizasyon sahibi, Hatice Kumcağız Başkanlığında  OKTAM  (19 MAYIS Üniversitesi Kadın ve Toplum Araştırma Merkezi) üyeleri köylüler katıldı.
Anıt önünde yapılan anma ve  Fatma Çavuş’un tanıtıldığı konuşmalardan sonra mezarı başına geçilerek Fatma Çavuş ve Bütün şehitlerimiz için dua edildi.

Fatma Çavuş Kimdir?
Dağköy’ün erkekleri kurtuluş savaşı için cepheye gidince, köyü basan ermeni ve rum çetelere karşı köyün korumasına önderlik eden cesur ve becerikli bir Türk kadınıdır Fatma Çavuş.
Kadınlara silah kuşanmayı, kullanmayı ve köyü savunmayı öğreterek, çetelerin köyü basmalarına mani olmuş ve sonrasında efsaneleşmiştir. Köyün yaşlılarının tanıdığı bir sima olan Fatma Çavuş’un 60’lı yıllarda ilerleyen yaşına rağmen beyaz atı üzerinde, omzunda tüfeğiyle dolaştığı anlatılmaktadır.
1963’te ölene kadar Dağköy’de yaşamış Kurtuluş Savaşı döneminin efsane kadınlarından biri olan Fatma Çavuş’un mezarı yine Dağköy mezarlığında bulunmaktadır.
Bu ulusal kadın kahraman ile ilgili, Yazar Ahmet Seven tarafından yazılan “Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş” ve Hasan Yiğit tarafından yazılan “Dağköylü Fatma Çavuş isimli  kitaplar bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir