Basın Bülteni

ATATÜRK’ÜN ARACI ÖNDE VOSVOSLAR ARKADA..

Türkiye’nin Vosvosları Samsun’da Buluştu
18-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında “5. Samsun 19 Mayıs  Vosvos Şenliği” Samsun’da gerçekleştirildi.
Çeşitli şehirlerden yollara düşüp Samsun’da buluşan 100’ civarında vosvos, üç gün boyunca Samsun Halkı ile birlikte çeşitli etkinliklerle Atatürk’ün Samsun’a çıkışını ve ‘Kurtuluş’u kutladı.
Açılış sunumunu Kulübün Onursal Başkanı Karikatürist Bülent Çelik’in yaptığı etkinliğin açılışını Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve Kulüp Başkanı Ümit Suluova gerçekleştirdi.
Plaket töreninden sonra etkinliğin en önemli bölümü olan Kurtuluş Yolu’nda ‘Vefa Seyri’ gerçekleştirildi.

Samvos (Samsun Vosvos Kulübü) tarafından düzenlenen etkinlik boyunca geceleri, Batıpark Kamp Alanı’nda, araç ve çadırlarında konaklayarak, konserler, oyunlar ve çeşitli kamp etkinlikleri, hediye çekilişleri ile kutlama yapan vosvoscular,  Kurtuluş Yolu’nda Vefa Seyri’ni,  Büyük Şehir Belediyesi tarafından replikası yaptırılan Atatürk’ün 1908 Model Londo otomobili öncülüğünde  Atatürk posterleri ve bayraklarla donatılmış klasik vosvoslar ile gerçekleştirdiler.

100’ün üzerinde klasik araçtan oluşan Vosvos konvoyuna, SAKOFF (Samsun Offroad Club), Motorsiklet Ekibi , Aksi Pedal Bisiklet Gurubu  ve ADVENTURE PARK, ATV Araçları ile destek verdi.
Samsun Büyük Şehir Belediyesi’nin açık hava müzesi haline getirdiği 89 kilometrelik ‘Kurtuluş Yolu, güzergahı üzerinde çeşitli noktalarda Samfad Samsun Fotoğrafçılar Derneği üyeleri ile fotoğraf etkinlikleri gerçekleştirildi.  Atatürk posterleri ve Bayraklarla süslenmiş araçlar yol boyunca  renkli görüntüler oluşturdu.
Etkinliğin son günü olan 20 Mayıs Pazar günü bir ‘Atatürk Gezisi’ düzenlendi. Çeşitli şehirlerden gelen konuklarla birlikte, Büyük Şehir Belediyesine ait gezi otobüsleri ile Onur Anıtı, Doğupark üzerinden Bandırma Gemisi ve Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıktığı Tütün İskelesi turu yapıldı. Öğleden sonra konuklarla 100’cü yıl şenliğinde buluşmak üzere vedalaşıldı.

 

 

 

A3 boyutunda afişi indirmek için tıklayınız >> afisA3

Şenlik klişesini indirmek için tıklayınız >> Klise2018

 

Şehre mutluluk hormonu saçan konvoy..

Üstü açık otobüslerle Atatürk Gezisi

Samvos_logo

 

Logoyu PDF olarak indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız!
Samvos_logo

 


Samvos Onursal Başkanı Bülent Çelik’in 2018 Sunuş Konuşması Tam Metni:

Değerli Misafirler; Samsun’dan ve diğer şehirlerden gelerek şenliğimizi onurlandıran değerli katılımcılar, Değerli Kulüp Başkanları, Değerli Vali Yardımcım, Sevgili çocuklar…

Bu yıl 5 incisini düzenlemekte olduğumuz SAMSUN 19 MAYIS VOSVOS ŞENLİĞİ’ne hoş geldiniz.

Öncelikle altını çizmek gerekir ki, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı sabah, Samsun pek tekin bir yer değildi. Rıhtımda İngiliz askerleri devriye gezerken, Şehri Pontusçular baskı altına almışlardı. Dağlar Rum çeteci kaynıyordu.

İngilizler Mustafa Kemalin Samsuna hangi amaçla geldiğinin istihbaratına sahiptiler.

Önce Karadeniz’de batırmak için rotasında beklediler. Anafartalar kahramanı olarak ün yapmış, padişahın fahri yaveri bir osmanlı paşasını göstere göstere öldüremezlerdi. Gemi fırtınadan battı diyeceklerdi. Ama Bandırma’nın pusula ve paraketesi bozuk olduğu için o fırtınada rotayı tutturamaması onları bu tuzaktan korudu. Fırtına sayesinde sahile yakın seyretmeleri onları kurtarmış oldu.

Sonra bir genç, Samsuna çıkışının dördüncü günü Mıntıka Palasta, Mustafa Kemal’in yanına geldi. “Bana git şu vatan haini paşayı vur dediler sizi öldürme görevi verdiler paşam” dedi. “Ama ben sizi takip ederken konuşmalarınızı dinledim. Sizin bir vatan haini olamayacağınızı anladım” deyip cebindeki silahı çıkardı ve paşaya verdi. Kısa bir şaşkınlıktan sonra, “O silahı cebine koy evlat dedi paşa.. Silahsız dolaşırsak Pontusçular bizi keser..”

Samsun’dan Havza’ya geçişi hızlandıran durum buydu.
Birazdan konvoy geçişi yapacağımız Kurtuluş Yolu’nda Paşa’ya bir suikast girişiminde daha bulunuldu. Kavak yolunda 20 kişilik bir Pontus çetesi tarafından kurulan pusuda ilk arabadaki üç kişi öldü. Mustafa Kemal’i gerideki araçta olması kurtarmıştı.

Her yıl bu tarihte burada bu şenliği yapıyor olmamızın temel nedeni bu gözü pek, yiğit insanlara duyduğumuz minneti,  ifade etmek, onlara vefalı olmak.

Burası 19 Mayıs şehri. Bu bayramın resmi adı, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve spor bayramı. Hem anma, hem spor..

Gelecek yıl, Mustafa Kemal 38 yaşında genç bir paşa olarak bu rıhtıma çıkmasının 100′ üncü yılı. Samsun’un kurtuluş kıvılcımının çakıldığı yer olarak onu daha güçlü bir anma görevi var. Bandırma Vapuru’ndan Tütün İskelesi’ne, Kurtuluş Yolu’ndan Gazi müzesine kadar her türlü alt yapısı mevcut. Bir olimpiyat gerçekleştirmiş şehir olarak Spor tesisi altyapısı da Samsun kadar güçlü bir kent yok.

O halde 100. yılında bu şehre yakışır bir 19 Mayıs kutlaması için un, şeker ve su var.. Helvayı da yapmaya biz talibiz.

O helvayı yapmayı çok istiyoruz.

Saygılar sunuyor, tekrar hoş geldiniz diyorum..

——–

 

Samvos Başkanı Ümit Suluova’nın 2018 Şenliği Açılış Konuşması Tam Metni:

Değerli Misafirler; Atatürk Şehri Samsun’dan ve Atatürk’ün diğer şehirlerinden gelerek bu anlamlı günümüzü ve şenliğimizi onurlandıran değerli katılımcılar, Değerli Kulüp Başkanları, Değerli Valim, Sevgili çocuklar…

Bu yıl 5 incisini düzenlemekte olduğumuz SAMSUN 19 MAYIS VOSVOS ŞENLİĞİ’ne hoş geldiniz.

 

Bizim için, tutkunları için bir sevda olan Klasik Vosvoslar, yani tosbağalar, T1,T2 ler T3’ler, güzel ve sevimli çizgilere sahip ve artık sayıları iyiden iyiye azalmış muhteşem araçlardır…

Ama unutmamalı ki sonuçta hepsi birer araçtır…

Her iki anlamda da Vosvoslar bizleri bir araya getiren araçlardır.

Onlar vesiledir…
Vosvosculuk, bombeli bir kaportaya, susuz bir motora, dört tekerleğe tutkuyla aşık olmak demek değildir. Vosvosculuk, bu araçlarla sembolize olmuş bir düşünce tarzıdır.

Dostluğu seven, doğaya hassas, kadına, erkeğe, çocuğa, büyüğe, emeğe, sanata, üretime saygı duyan, sorumlu, vefalı ve müteşekkir, naif bir düşünce tarzıdır vosvosculuk.

Böyle bir tarza sahip olmak için illa da bir vosvosa sahip olmak gerekmez.
Böyle düşünen, böyle yaşayan ve bir vosvosa sahip olmayan çok sayıda insan var etrafımızda. İşte biz, bu şenlik süresince, bu alanda, onlarla buluşuyoruz…

Onlarla; bu yurdu canlarını hiçe sayarak kurtarmış ve bize emanet etmiş kurtuluş önderlerine vefa, minnet ve şükran duygularımızı iletmek için buluşuyoruz. Duygulanıp ağlayarak anıyoruz, coşup eğlenerek kutluyoruz.
Birazdan oluşturacağımız konvoyla, önümüzde yer alacak Atatürk ve arkadaşlarını Samsun’dan Havza’ya taşıyan aracı replkasının liderliğinde kurtuluş yolu’na şükran çiçekleri atmaya gideceğiz.

Her yıl daha da artan bir özlemimiz var.
Bu özlem hiç bitmeyecek…

Tekrar Hoş Geldiniz..